City of Port Washington, Wisconsin City of Port Washington, Wisconsin City of Port Washington, Wisconsin City of Port Washington, Wisconsin City of Port Washington, Wisconsin City of Port Washington, Wisconsin City of Port Washington, Wisconsin City of Port Washington, Wisconsin City of Port Washington, Wisconsin City of Port Washington, Wisconsin
nav_shadow

City of Port Washington - Boards, Committees & Commissions

Committee
When
Where
Members
Agenda/Minutes
ACEs Team
Active Community Environments
Varies - Call
For Dates & Times
  Rob Vanden Noven
Randy Tetzlaff
Charlie Imig
Kari Jacoby
Kirsten Johnson
Derek Strohl
Jason Wittek
Jennifer Clearwater
Kathy Lemahieu
Jenny Verheyen
Beth Smyth
Tom Ross
Mike McGraw
Tammy Thompson-Oreskovic
Dr. Jon Bonavia
Erik Halling
David Franks
Louise Mollinger
Letitia Hase
Agenda/Minutes
Administration Committee Varies - Call
For Dates & Times
  Michael Ehrlich
Paul Neumyer
Doug Biggs
 
Board of Public Works 2nd Tuesday of Month
5:30 p.m.
City Hall Paul Neumyer
Michael Gasper
John Sigwart
Eric Ryer
Craig Czarnecki
Jason Wittek
Agenda/Minutes
Business Improvement District (BID) Fridays
Call For Dates & Times
  Angela Sikowski
Bill Schanen III
Gertjan van den Broek
Jim Langford
Brian Barber
Laura Burke
Ross Leinweber
Sharon Waranka
Heather Peter
Doug Biggs
Agenda/Minutes
Cable TV Committee Varies - Call
For Dates & Times
  Michael Gasper
Jonathan Pleitner
John Sigwart
Robert Bretl
 
Coal Dock Committee Varies - Call
For Dates & Times
City Hall   Agenda/Minutes
Commission On Aging 2nd Monday of Month
7:00 p.m.
Senior Center Beth Smyth
Suzanne Bruner
Edie Webb
Pat Poole
Sally Schirk-Ehrlich
David Owens
John Sigwart
Agenda/Minutes
Common Council 1st & 3rd Tuesday of Month
7:30 p.m.
City Hall Michael Ehrlich
Paul Neumyer
Michael Gasper
Doug Biggs
Jonathan Pleitner
David Larson
John Sigwart
Agenda/Minutes
Community Development Authority 3rd Monday of Month
Times Varies
City Hall Tom Mlada
Bill Prince
Michael Ehrlich
Mary Becker
Erica J. Roller
Missy Larson
Rory Palubiski
Jason Wittek (Advisor)
Kate Ansay (Advisor)
Agenda/Minutes
Design Review Board 1st or 3rd Tuesday of Month
3:00 p.m.
City Hall Jorgen Hansen
Melissa Didier
Jeremy Hartline
Rob Vanden Noven
Mark Mitchell
Marc Eernisse (Advisor)
Agenda/Minutes
Economic Development Varies - Call
For Dates & Times
City Hall Tom Mlada
Doug Biggs
Steve Schowalter
Nick Deering
Nels Andersen
Justin Schneider
Doug Arnold
Gerry Schwarz
Megan Taylor
Mike Katz
Agenda/Minutes
Electrical Examiners Board Varies - Call
For Dates & Times
  Donald Kolbach
Paul Prochaska
Gary Peterson
Rob Vanden Noven
 
Environmental Planning Varies - Call
For Dates & Times
City Hall Dave Larson
Patty Lemkuil
Burt Babcock
Derek Strohl
Don Voigt
Loras Lux
Sarah Deering
Brenda Fritsch
Shawn Graff
Rob Vanden Noven
Lisa Rathke
Christina Brickner
Steve Mulligan
Eric Ryer
Agenda/Minutes
Ethics Board Varies - Call
For Dates & Times
  Jennifer Herlache
Jeff Suddendorf
Dr. Ken Jensen
 
Finance & License 1st & 3rd Tuesday of Month
7:00 p.m.
City Hall Doug Biggs
Jonathan Pleitner
Dave Larson
Agenda/Minutes
Harbor Commission 2nd Monday of Month
7:00 p.m.
City Hall Gerald Gruen
Dave Larson
Sue Knauer
Dan Herlache
Jerry Baganz
Jordan Schwanz
Agenda/Minutes
Health Board Varies - Call
For Dates & Times
  Tom Mlada
Health Officer
 
Joint Review Board Varies - Call
For Dates & Times
  Doug Biggs
Randy Tetzlaff
Joshua Morrison
Jim Froemming
Dr. Wilma Bonaparte, MATC
Eric Ryer
Agenda/Minutes
Library Board 3rd Friday of Month
7:30 a.m.
Library Karen Vollmar
Kay Goodwin
Robert Bretl
Paul Neumyer
Tom Hudson
Marie Zirbes
Dr. Mike Weber
Justin Ritter
Agenda/Minutes
Marketing & Communications Varies - Call
For Dates & Times
City Hall Doug Biggs
Charlie Imig
Bonnie Hinz
Tom Hudson
Lisa Krier
Tony Matera
Kathy Tank
Lisa Crivello
Amy Luft
Dr. Mike Weber
Lisa Schulteis
Maureen McCourt Boylan
James Meyer
Agenda/Minutes
Parks & Recreation Board 2nd Thursday of Month
6:00 p.m.
Parks Department Jim Karrels
Ron Voigt
Mary Ann Klotz
Jenny Verheyen
Susan Kinas
Patti Lemkuil
Jeff Lamont
Aaron Paulin
Michael Gasper
Jonathan Pleitner
Agenda/Minutes
Personnel Committee Varies - Call
For Dates & Times
City Hall Michael Ehrlich
Paul Neumyer
Dave Larson
Agenda/Minutes
Plan Commission 3rd Thursday of Month
6:30 p.m.
City Hall Tom Mlada
Michael Ehrlich
Amanda Williams
Tony Matera
Brenda Fritsch
Rob Vanden Noven
Ron Voigt
Agenda/Minutes
Police & Fire Commission 2nd Monday of Month
7:00 p.m.
Police Department Rick Nelson
Terry L. Tietyen
Marty Becker
Patty Ruth
Jennifer Clearwater
Agenda/Minutes
Review Board 2nd Monday in May
 
  Don Cosentine
Marge Hoffmann
Julian Rogers
Mark Dybdahl
Jim Monday
Susan Westerbeke
 
Technology Varies - Call
For Dates & Times
City Hall Dave Larson
Randy Tetzlaff
Mike Keller
Jennifer Clark
Tom Carson
Bonnie Hinz
Susan Westerbeke
Judy Klumb
Tom Hudson
Agenda/Minutes
Traffic Safety Varies - Call
For Dates & Times
City Hall Michael Ehrlich
Paul Neumyer
John Sigwart
Rob Vanden Noven
Kevin Hingiss
Agenda/Minutes
Zoning Board Of Appeals Varies - Call
For Dates & Times
  Kevin Kirst
Paul Ehrlich
John Sigwart
Karl Hokanson
Roger Strohm